بک اند،فرانت اند چیست و تفاوت آن ها

بک اند،فرانت اند چیست و تفاوت آن ها

بک اند،فرانت اند چیست و تفاوت آن ها


برنامه نویس بک اند(backend) و فرانت اند(frontend) چه تفاوتی دارند؟

بک اند،فرانت اند چیست و تفاوت آن ها

بک اند،فرانت اند چیست و تفاوت آن ها


حتما بارها فرانت اند، و بک اند را دیده اید و شنیده اید ولی معنی این دو کلمه را نمی دانید. به خودتان سخت نگیرید! بسیاری از طراحان وب سایت نیز هستند که مدت هاست کار طراحی وب انجام می دهند اما به نحوه ی درست تفاوت فرانت اند و بک اند و حتی معنی آنها را درک نکرده اند!. در این مقاله و موضوع قصد داریم این دو کلمه را به ساده ترین شیوه ممکن برای شما توضیح دهیم که متوجه شید.

فرانت اند “Frontend” چیست؟

زمانی که در مورد فرانت اند “Frontend” وب صحبت میشه، منظور آن بخشی است که قابل دیدن (کاربر میبیند)است و با آن تعامل می کنیم. فرانت اند “Frontend” معمولا از دو بخش تشکیل می شود: طراحی وب سایت و توسعه فرانت اند وب.

در گذشته اگر کسی از توسعه وب صحبت می کرد، عموما مربوط به بک اند “Backend” بود، اما در چند سال گذشته این موضوع بسیار تغییر کرده است و نیاز داریم دربین کسی که وب سایت را در نرم افزاری مانند فوتوشاپ طراحی می کند و کسی که آنها را تبدیل به کد های HTML و CSS می کند، تفاوت بگذاریم. این موضوع زمانی که طراحان به سوی استفاده از زبان های جاوا اسکریپ و JQuery روی آوردند بسیار جدی تر نیز شد.

به همین دلیل ، اگر اکنون می گوییم “طراح وب سایت“، منظور هم کسانی هستند که با فوتوشاپ و نرم افزارهای گرافیکی مشابه کار می کنند و هم افرادی که آن طرح ها را به کد های HTML، CSS، جاوا اسکریپت و JQuery بدل می کنند.

تمام چیزی که شما در یک سایت می بینید، مجموعه ای است از HTML، CSS و جاوا اسکریپت که تماما با مرورگر شما کنترل می شوند. مانند صفحات، منو ها، دکمه ها، فونتها، فرم های تماس و … .

بک اند “Backend” چیست؟

بک اند “Backend” عموما از سه بخش تشکیل می شود: یک سرور، یک برنامه و یک پایگاه داده ها (دیتا بیس). اگر به عنوان مثال قصد خرید یک بلیت از وب سایتی را داشته باشید، معمولا سایت را باز میکنید و با فرانت اند “Frontend” تعامل می کنید. زمانی که اطلاعات را وارد کردید، برنامه آن اطلاعات را در پایگاه داده هایی که روی سرور قرار دارد ذخیره می کند.

تمام اطلاعاتی که وارد کردید در سرور باقی می مانند و مثلا زمانی که برای پرینت بلیت دوباره وارد حساب کاربری آن وب سایت شوید، تمام آنها برای شما قابل مشاهده می باشند.

فردی که با استفاده از تمام این تکنولوژی ها استفاده می کند تا با یکدیگر کار کنند توسعه دهنده بک اند “Backend Developer” می گوییم. تکنولوژی های بک اند عموما شامل زبانهای برنامه نویسی مانند PHP، Ruby، Python و غیره می باشند. همچنین برای اینکه این تکنولوژی ها آسان تر نیز شوند گاهی از فریم ورک هایی مانند Ruby on Rails، Cake PHP و … برای سرعت دادن به توسعه برنامه استفاده می شود.

بسیاری از افرادی که به تازگی وارد این شاخه کاری می شوند، بسیار کلماتی مانند وردپرس، جوملا، دروپال و … را می شوند. به عنوان مثال وردپرس یک مثال بسیار خوب برای کارکرد فرانت اند و بک اند با هم می باشد. چرا که وردپرس بر اساس یک فریم ورک کد باز بر اساس زبان برنامه نویسی PHP به سادگی بر روی یک سرور به همراه دیتابیس قابل نصب می باشد و سپس طراحان عملکردها و ظاهر سایت را با استفاده از کد نویسی متناسب نیاز تغییر می دهند.

 

نویسنده: شهریار قربانی

backendfrontend

backendBackend Developerfrontendfrontend Developerبرنامه نویس بک اندبرنامه نویس بک اند کیستبرنامه نویس فرانت اندبرنامه نویس فرانت اند کیستبک اندبک اند "Backend" چیستبک اند چیستتوسعه دهنده بک اندفرانت اندفرانت اند چیستفرانت اند چیست و تفاوت آن هافرنت اند "frontend" چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *