سرور چیست|سرور برای چه چیزی استفاده میشه

سرور چیست|سرور برای چه چیزی استفاده میشه

سرور چیست|سرور برای چه چیزی استفاده میشه


سرور چه چیزی است؟ و از آن چه به کارگیری ای می گردد؟

سرور چیست|سرور برای چه چیزی استفاده میشه


خواسته از سرور چه چیزی است؟

سرور یا این که Server یک معنی در دنیای کامپیوتر می باشد که می تواند تعاریف مختلفی نیز داشته باشد. ولی در یک تعریف و تمجید کلی خواسته از سرور، سیستم هایی میباشد که وظیفه خدمت دهی و ارائه سرویس ها به بقیه سیستم‌های دیگر را نیز بر عهده دارا‌هستند. سیستم هایی که از سرور سرویس ها اخذ می کنند، به عنوان سرویس ها گیرنده یا این که کلاینت (Client) شناخته میشوند. در‌حالتی که عشق و علاقه مندید که در زمینه‌ی سرورها بیش تر بدانید و با اشکال آنان آشنا گردید، به دنبال این مقاله و زمینه یاروهمدم ما باشید.

یک کامپیوتر خانگی هم که سیستم‌های دیگر به آن متصل میباشند و سرویس ها اخذ می‌نمایند، یک سرور به شمار می آید. در واقعیت صرفا تفاوت آن با بقیه کامپیوتر‌های خانگی قابلیت و امکان اتصال آن به کانال و ارائه سرویس ها به بقیه سیستم‌ها می باشد. این عمل به یاری برنامه‌ها و تنظیماتی که بر روی آن پیاده گردیده اند، قابلیت و امکان پذیر می گردد. به عنوان مثال هنگامی که شما وبسایت‌ های مختلفی را در مرورگر خویش وارد می کنید و به استعمال از سرویس ها آنان می پردازید، در واقع شما نقش خدمت گیرنده یا این که به عبارتی کلاینت را نیز بازی میکنید.

سرور چه چیزی است؟

و همینطور سیستمی هایی که زیر کانال به شما این سرویس ها را ارائه می دهند، سرور یا این که خدمت دهنده اسم دارا‌هستند. براین اساس کانال جهانی وب بر مبنا رابطه میلیون‌ها سرور و خدمت گیرنده صورت گرفته میباشد که روز آپدیت به تعداد آنان نیز افزوده می‌گردد. معمولا مراد از سرور به طور عامیانه، به معنی آن در موضوع اینترنت هاستینگ اشاره دارااست. در قضیه اینترنت هاستینگ، سرور معمولا یک ابر رایانه میباشد که به نظر مشقت بار افزاری از سیستم‌های عادی بسیار قوی‌خیس میباشد.
همینطور این رایانه‌ها مدام متصل به کانال جهانی وب و در دسترس خواهند بود. اینگونه سرورها فضای موردنیاز برای ذخیره داده ها مرتبط با وبسایت‌ها و بقیه قابل انعطاف افزارهای زیر اینترنت را آماده می‌نمایند. بدین ترتیب یوزرها قدرتمند خواهند بود مدام به داده ها این وب سایت‌ها و قابل انعطاف افزارها دسترسی داشته باشند.

انوع سرورها از نگاه ارتباطی

بعداز اینکه دانستیم سرور چه چیزی است ، میخواهیم با اشکال سرورها از لحاظ گونه ارتباطی آشنا شویم. در صورتی‌که سرور وظیفه ارائه سرویس ها را تنها به سیستم‌های محدودی داشته باشد، آن را سرور زیر کانال می‌نامیم. بر این پایه این سرورهافقط در یک کانال داخلی و محرمانه نیز فعال می باشند. پس سیستم‌های مو جود در‌این کانال به وسیله این سرور مدیر می شوند و نیازها و خدمت‌های خویش را اخذ می‌نمایند.

این سرورها معمولا برای گروه‌های ادارای و کمپانی‌ها به کار گیری می گردند. به عنوان مثال معمولا دانش کده ها، از کانال داخلی برای ارائه سرویس ها متفاوت به کارکنان و دانشجوها خویش به کارگیری مینمایند. همینطور در گیم نت‌ها معمولا یک سیستم تحت عنوان سرور در کانال داخلی فعالیت می‌نماید.

از طرفی دیگر در حالتی که سرورهای یک کانال از روش کانال جهانی وب با بقیه سیستم‌های دیگر رابطه برقرار نمایند، به آنها سرورهای اینترنتی می گویند. سرورهای اینترنتی در واقعیت ابر رایانه هایی مدام پر‌نور و توانا می‌باشند، که در تمام ارتفاع روز در حالا سرویس ها رسانی میباشند. سرورهای اینترنتی از دید کارایی و مدل به گونه‌های مختلفی تقسیم بندی می گردند. مهم‌ترین فاکتور و خصوصیت سرورهای اینترنتی امنیت و پایداری آنان میباشد.

سرور چیست

سرور اینترنتی با به کار گیری از خصوصیت Nameserver از یکدیگر متمایز میگردند. Nameserver اسم منحصربه‌فرد هر سرور در فضای وب میباشد. Nameserver‌ها را می توانیم در دنیای حقیقی و واقعی، شبیه کد ملی اشخاص بدانیم. سرورهای اینترنتی در تمام کسب و کارهایی که بر بستر وب کار مینمایند، آیتم استعمال نیز قرار میگیرند.

انوع سرورها از نگاه کاربرد

سرور چیست|سرور برای چه چیزی استفاده میشه

سرور‌ها گونه های مختلفی دارا‌هستند که هرکدام از آنان برای کاربردی به خصوص تاسیس شده است. این سرورها شغل های مختلفی را انجام میدهند از پاراگراف سرویس ها پست الکرونیکی، ویدیو، میزبانی وبسایت‌ها و… بعضی از پرکاربردترین انوع سرورها از لحاظ کاربرد عبارتند از :

 • File Server : از این سرورها برای ذخیره پوشه‌ها به کار گیری میشوند و وظیفه دارا هستند که‌این داده ها را از روش کانال در چنگ کلاینت‌ها قرار دهند. این سرورها اساس ای‌ترین و سابق‌ترین سرورهای مستعمل در حوزه کانال می‌باشند.
 • Game Server : یک سرور بازی سروری میباشد که تمام اتفاق ها در یک بازی ویدیویی چندین نفره در آن حادثهمی افتند. کسانی که قصد دارا هستندبه طوریک‌سری نفره بازی نمایندبایستی به یک کدام از این گیم سرورها متصل شوند. گیم سرورها به دو مدل گیم سرورهای کانال داخلی و گیم سرورهای اینترنتی تقسیم میگردند.
 • Database Server : سرور مقر داده به سروری میگویند که مقر داده ای را که کلاینت‌ها یا این که سیستم‌های زیرکانال از آن به کار گیریمی کنند، در اختیارشان قرار میدهد. همهداده ها دیتابیس در این سرور به ذخیره سازی و پردازش میگردند
 • Application Server : این سرور دسته خاصی از سرور مقر داده میباشد. با این تفاوت که قابل انعطاف افزاری هم که کلاینت‌ها از آن به کار گیریمی نمایند مانند دیتابیس در سرور نصب شده‌است.

      و دیگر کاربردهای سرور

 • Web Server : از سرورهای اینترنت برای میزبانی وبسایت‌ها به کارگیریمیشود. این سرورها وظیفه دارا هستند که داده‌های مرتبط با یک وبسایت را ذخیره و به مرورگر اینترنت یوزرها در سراسر کانال اینترنت ارسال نمایند.
 • Mail Server : همان طور که از اسم این سرورها معین میباشد انگیزه از تولید و بکارگیری آن ها ارسال آدرس اینترنتی به یوزرها میباشد. پست الکرونیکی سرورها برای مدیر شغل های مرتبط با پست الکرونیکی‌ها از خدمت‌های پست الکرونیکی یا این که Web mail‌ها به کارگیری مینمایند.
 • Proxy Server : از این سرور تحت عنوان یک رابط بین سرور اصلی و کلاینت به کارگیریمیشود. طرزعمل این سرورها مانند VPN‌های فردیمیباشد. یعنی بعداز این که‌این سرور داده ها را باز‌بینی کرد، آنها را به سرور اصلی منتقل می نماید.
 • Audio/Video Server :  این سرور‌ها محتوای چندرسانه ای را برای وبسایت‌ها آماده می کنند و به یوزرها اذن می دهند که محتوای چندرسانه ای را پخش و یا این که اخذ نمایند.

تفاوت سرورها با کامپیوترهای عادی

سرورهای ماهر از بعدها مختلفی با کامپیوترهای خانگی و عادی تفاوت دارا‌هستند. به طور کلی بعضا از این تفاوت‌ها را می‌قدرت به طور ذیل ذکر کرد:

 • دشوار افزارهایی که برای سرورها به کار گیری میشوند، با سیستم‌های خانگی گوناگون میباشند.
 • سرورها در حین شبانه روز به بدون نقص پر‌نور و در دسترس می باشند.
 • سرورها نیاز به ابزارها کنترلی از پاراگراف ماوس، صفحه کلید و… ندارند.
 • برای خودداری از به خطر افتادن امنیت سرورها، از آنها در محل هایی به اسم دیتاسنتر (Datacenter) حفظ می‌گردد.
 • معمولا سرورها در محیط‌های خاصی مراقبت میگردند که به آنها رک یا این که Rack می گویند.
 • گروه ای از این رک‌ها در قفسه هایی به اسم کیج (Cage) قرار میگیرند.
 • معمولا در دیتاسنترها مجموعه هایی مختصص برای مدیر سرورها ساکن میباشند تا در رخ هرگونه مشکلی، آن را به‌سرعت برطرف نمایند.

سیستم عامل‌های سرور

دسته اپلیکیشن و سیستم دلیل گزینه به کارگیری در سرورها قادر است گوناگون باشد. گزینش جور سیستم دلیل و قابل انعطاف افزارهایی که بر روی سرور نصب گردیده اند به هدف ها و نیازهای متبوع مدیران وبسایت‌ها و بقیه کسب و امور بستگی دارااست. سیستم دلیل‌ها و قابل انعطاف افزارهایی که به کارگیری از آن ها در سرورها رایج‌خیس میباشد، عبارتند از :

 • سیستم عامل لینوکس : همه توزیعات لینوکس امکان نصب بر روی سرورها را دارا‌هستند .
 • سیستم عامل ویندوز: همه نسخه‌های ویندوز از قابلیت و امکان نصب بر روی سرورها پشتیبانی مینمایند.
 • نرم افزارهای مجازی ساز : در بعضی از سرورها از قابل انعطاف افزارهای مجازی ساز مانند Vmware ESX استعمال می‌گردد.

نتیجه:

سرور چیست|سرور برای چه چیزی استفاده میشه سرورها سیستم‌های قدرتمندی می‌باشند که برای هدف ها متفاوت و خدمت دهی به بقیه سیستم‌ها تشکیل شده اند. این سیستم‌ها بایستی توانا به پاسخگویی تعداد متعددی از درخواست‌ها و یوزرها بر بستر وب باشند. براین اساس تعیین سرور مطلوب برای وب سایت، اپلیکیشن و… امری بسیار مهم میباشد که میتواند بر کسب و فعالیت شما تاثیری بی واسطه بگذارد. شما تجربه به کار گیری از سرورها را دارید؟ از چه جور سروری و به چه خواسته به کار گیری میکنید؟

نویسنده : شهریارقربانی

سرور چیست

serverwebserverانواع سرورانوع سرورها از نظر کاربردتفاوت سرورها با کامپیوترهای معمولیدیتاسنتردیتاسنتر چیستسرورسرور چیست و چه کاربردی داردسرور چیست؟سرور چیست؟ و از آن چه استفاده ای میشودسیستم عامل‌های سرورکاربردهای سرورمنظور از سرور چیستنرم افزارهای مجازی ساز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *