فریم ورک چیست ؟ frameWork

فریم ورک چیست ؟ frameWork


 فریم ورک چیست ؟ FrameWork و چه کارایی و کاربردی در وب سایت و اپلیکیشن های تحت وب دارد؟

فریم ورک چیست ؟ frameWork


 

کتابخانه فریم ورک FrameWork که در اصطلاح یک چارچوب نرم افزاری گفته می شود گروهی است که از کتابخانه های برنامه نویسی و احتمالا مجموعه ای از قانون ها  برای برنامه نویسان نیز میباشد .فریم ورک محصولی از شرکت مایکروسافت است که تشکیل شده  از هزاران کتابخانه ی کوچک به همراه قواعد و ابزارهایی برای توسعه دهندگان برنامه نویسی گوناگون در آن قرار دارد .

یک فریم ورک FrameWork یا یک چارچوب، به برنامه نویسان کمک می کند کدهای کمتری را بنویسند و در زمان کمتری به بهترین نتیجه برسند. در چارچوب فریم ورک و ماشین مجازی جاوا، این امکان قرار دارد که برنامه نوشته شده، روی سیستم عامل های گوناگون به صورت یکسان عمل کند م طور مثال(اگر شما یک صفحه ایی را میتوانید با 100 خط کد تمام کنید با فریم ورک ها میتوانید آن 100 خط کد را به 20 خط کد تغییر دهید. خب این عالیه!) .

فریم ورک های برنامه نویسی

فریم ورک ها به جز نمونه های گفته شده که به عنوان واسطه ای میان سیستم عامل و برنامه نویس می باشد، در بسیاری دیگری نیز قابل مشاهده می باشد . برنامه نویسان فارغ از زبان برنامه نویسی که با آن فعالیت می کنند با فریم ورک های برنامه نویسی روبرو میشوند . این فریم ورک ها که مجموعه ای از کد های از پیش آماده، کتابخانه های برنامه نویسی و قوانین توسعه ی نرم افزار هستند .

به منظور طراحی سایت با زبان php فریم ورک های متفاوتی وجود دارد. فریم ورک هایی مثل Cake PHP, Zend, Symfony, Laraval از این دست فریم ورک ها هستند .

این گونه فریم ورک ها به برنامه نویسان کمک می کند که از کد های تکراری که در اکثر برنامه ها وجود دارد و مورد نیاز برنامه نویسان می باشد را بازنویسی نکنند یعنای از 0 شروع نکنند!. همچنین با قوانین موجود در فریم ورک ها، امنیت را بهبود می بخشند، سرعت توسعه را افزایش می دهند و کمک می کنند تا توسعه پذیری کد بهبود پیدا کند .

ساختار MVC در چارچوب یا فریم ورک ها

عبارت MVC یا Model View Controllerکلمه ای  است که در هنگام کار کردن با فریم ورک ها مورد استفاده قرار می گیرد . این عبارت یک شکل خاص از ترکیب کد های برنامه نویسی می باشد . در این ساختار کد های برنامه به سه بخش تقسیم می شوند . با تقسیم و طبقه بندی کدها، برنامه به صورت سه لایه مجزا از هم در می آید .

برنامه نویسی لایه ای مزایای بسیاری دارد و در این مقاله گنجانده نمیشود . تنها نکته ای که می توان در اینجا بیان کرد این است که در برنامه نویسی  MVC بخش Model  کار ذخیره و بازیابی اطلاعات را بر عهده دارد و بخش View وظیفه ی نمایش اطلاعات به کاربر را بر عهده دارد و بخش Controller دریافت اطلاعات از کاربر و پردازش را بر عهده دارد .

استفاده از فریم ورک

بسیاری از فریم ورک های برنامه نویسی شامل ابزاری به نام ORM یا Object-Relational Mapping می باشد که به منظور بهبود روش ارتباط با پایگاه داده است . در یک پاسخ کلی به این سوال که آیا استفاده از فریم ورک در برنامه نویسی خوب است یا نه؟ می توان گفت بله به طور کلی و کامل خوب می باشد .

در کاهش زمان توسعه و افزایش قابلیت توسعه پذیری مزایای بزرگی در هنگام برنامه نویسی و طراحی سایت به شما می روند . همچنین می توان در مورد فریم ورک های تحت سیستم عامل مانند جاوا و دات نت، نوشتن به یکباره و اجرا روی چندین سیستم عامل از نظر اقتصادی بسیار پر اهمیت هستند .

استفاده از فریم ورک ها به جز در مواردی خاص و برای کاربردهای ویژه، برنامه نویسی و طراحی سایت با فریم ورک می تواند گزینه ای هوشمندانه است . یک نکته مهم و کاربردی در هنگام برنامه نویسی انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی و انتخاب صحیح فریم ورک مناسب که به دانش و تجربه ی زیادی نیازمند است.

نویسنده: شهریار قربانی

فریم ورک

frameWorkframework چه کارایی و کاربردی در وب سایت و اپلیکیشن های تحت وب داردframeWork چیستmvc چیستاستفاده از فریم ورکساختار MVCفریم ورکفریم ورک چه کارایی و کاربردی در وب سایت و اپلیکیشن های تحت وب داردفریم ورک چیستفریم ورک های برنامه نویسیفواید استفاده از فریم ورککاربرد استفاده از فریم ورککاربرد فریم ورکمزایای استفاده از فریم ورک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *